Home 2008 Statistik Statistik

Statistik PDF Cetak E-mail
Ditulis oleh Normi Rosidar Abdul Hadi   
Khamis, 24 Januari 2008 09:03

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikasi STATISTIK Dalam Kehidupan

 

 

Kebanyakan daripada kita, rata-rata mengetahui statistik digunakan untuk menganalisa sesuatu data berangka. Apabila seseorang pengacara dalam televisyen menyebut statistik perlawanan bola sepak Liga Perdana, sebenarnya ia bermaksud angka-angka skor dalam perlawanan itu. Pada setiap hari kita sering membaca laporan tentang angka-angka kematian dan kelahiran dalam surat khabar dan bagaimana data yang menunjukkan kadar kematian kemalangan jalan raya di Malaysia. Semua perkara tersebut sebenarnya mengaplikasikan statistik untuk merumus dan memperolehi data yang lebih bersistem. 

Namun tahukah anda bahawa perkatan statistik berasal dari perkataan Latin moden frasa statisticum collegium (syarahan mengenai keadaan semasa), manakala dalam bahasa Itali statistik berasal daripada perkataan statista, yang bererti "negarawan" atau "ahli politik". Daripada dua terjemahan di atas, pastinya tidak terlintas di fikiran kita bahawa statistik merupakan salah satu cabang matematik yang banyak diaplikasikan dalam kehidupan seharian tanpa kita sedari.        

Menurut Micahael Orkin statistik juga boleh didefinasikan sebagai pengkuantitian kaedah bagi mentafsir serta memahami fenomena rawak. Tahukah anda setiap hari kita sebenarnya banyak menggunakan aplikasi statistik dalam kehidupan seharian kita? Setiap kali anda memakai tali pinggang kaledar, cuba untuk meramal keadaan cuaca, memakan vitamin C disebabkan anda merasa selsema atau anda memilih untuk menunggu dalam barisan terpendek dalam sebuah bank yang sesak, tanpa disedari anda telah menggunakan asas-asas ilmu statistik dalam kehidupan anda.   

   

Statistik (atau perangkaan) adalah sains dan aplikasi dalam membangunkan pengetahuan manusia melalui penggunaan data empirikal. Atau lebih tepat lagi statistik merupakan kaedah saintifik dalam mengumpul, menyusun, menghurai, menganalisis data bernombor dan juga membuat kesimpulan daripada hasil analisis data tersebut melalui gambar rajah. Tujuan statistik adalah menghasilkan maklumat "terbaik" daripada data yang diperolehi, atau ia juga turut dikenali sebagai teori keputusan. 

Penggunaan statistik semakin meluas dalam kehidupan seharian dalam pelbagai bidang termasuklah bidang sains dan teknologi, sains pertanian, sains industri, sains fizik dan gunaan, sains sosial dan bidang-bidang lain. Lazimnya, semua keputusan analisis untuk dikuantitatifkan serta disorot dari sudut statistik, seperti membuat keputusan dalam sesuatu perkara. Jadi, bukan sahaja statistik wajar di pelajari sebagai matapelajaran wajib malahan semua golongan perlu mempunyai sekurang-kurangnya pengetahuan asas dalam bidang statistik.  Pelbagai contoh aplikasi statistik dalam kehidupan sosial manusia. Antaranya ialah: 

 

Statistik dan Kemalangan Jalan Raya  

 

 

Setiap tahun, ratusan orang menemui maut di jalan raya Malaysia. Statistik ini adalah peringatan kepada diri anda serta semua pengguna jalan raya. Statistik banyak digunakan dalam perangkaan kemalangan jalan raya agar kita tahu jumlah kemalangan yang terlibat. Dengan ini sebagai pengguna jalan raya yang berhemah, kita boleh mengambil langkah berhati-hati. Malahan pihak berwajib juga boleh meningkatkan usaha agar dapat menangani masalah ini.                                                                            

        

           LAPORAN KES KEMALANGAN JALAN RAYA 1994-2006

TahunBilangan kemalanganJumlah KematianBilangan Kenderaan TerkumpulBilangan Pemandu TerkumpulPopulasiIndeks Kemalangan (10 000 kenderaan berdaftar)Indeks Kematian (10 000 kenderaan berdaftar)Indeks Kematian (100 000 populasi)
1994148 8015 1596 166 4325 343 259-241.37.1626.5
1995162 4915 7126 802 3755 947 97420 096 700238.98.4028.4
1996189 1096 3047 686 6846 321 69021 169 000246.08.2029.8
1997215 6326 3028 550 4696 778 27721 665 600252.27.3729.1
1998211 0375 7409 141 3577 191 41922 179 500230.96.2825.9
1999223 1165 7949 929 9517 585 36322 711 900224.75.8325.5
2000250 4296 03510 598 8047 956 41423 263 600236.35.6925.9
2001265 1755 84911 302 5458 327 26123 795 300234.65.1724.6
2002279 7115 89112 819 2488 640 23524 425 000232.74.9024.1
2003298 6536 28612 819 2489 049 31125 050 000233.04.9025.1
2004326 8146 22313 764 8379 500 24725 580 000237.44.5224.3
2005328 2686 18814 816 4079 928 23826 380 000220.64.1823.5
2006341 2326 28715 790 73210 351 33226 640 000216.13.9823.5
Jan-Mac 200787 6681 48216 032 7299 928 238----

 

Statistik kemalangan Jalan Raya 1994 - Mac 2006~ Sumber: panducermat.

 

  

 

 

LAPORAN KEMATIAN BULAN JANUARI 2008 PECAHAN KEMATIAN MENGIKUT PENGGUNA JALAN RAYA  

 

Tarikh dalm bulan Janurai 1 2 3 45- 6 7 8-9-10 11 121314 15Jumlah Kematian
Hari 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  
Penunggang Motosikal 11 5              15
Pembonceng Motosikal 0 2              2
Pemandu Motokar 2 1              3
Penumpang Motokar 1 3              4
Pemandu/Penumpang Van 0 0              0
Pemandu/Kelindan Lori 0 0              0
Pejalan Kaki 3 2              5
Basikal 0 0              0
Teksi 0 0              0
Pemandu/Penumpang Bas 0 0              0
M/Jeep 0 1              0
Lain-Lain 0 0              0
Jumlah 17 14              3
 

 

Statistik Kematian di Jalan Raya Januari 2008~ Sumber: panducermat.org.my

 

 

 

 

 

 

Statistik dan Jenayah

  

Melalui statistik kita dapat menanalisa kes jenayah disekeliling kita. Bagaimana statistik berfungsi untuk memberitahu umum tentang kadar jenayah di negara kita dengan lebih tepat dan bersistem. Dengan ini kita boleh mengambil langkah berjaga-jaga untuk keselamatan serta pihak berwajib boleh berusaha meningkatkan penguatkuasaan undang-undang agar kes-kes jenayah di Malaysia dapat dikurangkan.

 

 

Kes Rogol Mengikut Negeri, 2000-2005

 

 

 

 

 

 

Negeri200020012002200320042005¹
Johor194234235312323205
Kedah110123132119127102
Kelantan527470668258
Melaka4343576710053
Negeri Sembilan598262698958
Pahang7479797010254
Perak9179100118121102
Perlis121013112115
Pulau Pinang617573708948
Sabah10994115111149104
Sarawak817977719463
Selangor216269253280294245
Terengganu484845385857
WP Kuala Lumpur67971207711659
Jumlah1,2171,3861,4311,4791,7651,223

  Sumber: Polis Diraja Malaysia 

Comments (0)

LAST_UPDATED2
 

Daftar Masuk






Lupa password?
Lupa username?
Belum Ada Akaun? Cipta Akaun

Undian

Persatuan Matematik di sekolah haruslah memuatkan aktiviti Dunia Matematik
 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.